Як після відбудови виглядатиме зруйноване війною село на ХерсонщиніКомпанія archimatika представила своє бачення, яким може бути відновлене село Посад-Покровське на Херсонщині.

Візитівкою Посад-Покровського має стати єдність архітектурного образу. Проєкт передбачає відновлення знищених будівель так, щоб зберегти автентичний образ села, запровадивши дизайн-код, пише Pragmatica.

Візуалізації: archimatika

Крім кількох типів хат, у проєкт закладено кілька типів господарських “модулів”. Нові будівлі інтерпретуватимуть традиційну місцеву архітектуру: штукатурені фасади, двоскатні чи шатрові дахи, композитна черепиця як оптимальна альтернатива історично притаманній Посад-Покровському керамічній, що подекуди збереглася тут з ХІХ століття.

Кожне домоволодіння відбудовуватимуть за принципом напівзакритого внутрішнього двору – це історично властиво місцевій забудові. Прийом дозволяє закрити подвір’я від сильних степових вітрів.

Візуалізації: archimatika

Більшість будівель Посад-Покровського збудовано з виробленого тут же саману. Це екологічний, простий у виробництві та дешевий будматеріал. Архітектори пропонують використати цю технологію, поновивши виробництво саманних блоків на тутешньому глинищі. Це створило б робочі місця і надало б населенню відчуття причетності до відновлення власного села.

У центрі села передбачено комфортний пішохідний бульвар. З одного боку бульвару пропонується облаштувати освітньо-культурний центр, в якому розташується школа, дитячий садок і, власне, культурний центр.

Візуалізації: archimatika

Головним принципом проєкту є раціональне використання економічних ресурсів. Відбудова має бути економічно доцільною.

Раніше школа, дитячий садок, клуб тощо – були окремими будівлями. У проєкті більшість громадських сервісів об’єднано в єдиний комплекс. Зібравши їх під одним дахом, вдасться уникнути дублювання функцій і, відповідно, знизити вартість експлуатації.

Вздовж центрального бульвару розташовано старостат, центр безпеки, відділок поліції, будівлю швидкої допомоги, магазини, кафе, аптеку та інші заклади.

Візуалізації: archimatika

Також проєктанти запропонували повернути селу його головний храм – раніше він стояв на місці нині зруйнованого будинку культури. Навколо храму буде облаштовано центральну площу та меморіальний сквер. Також біля храмової площі передбачено літню сцену для відзначення важливих сільських подій.

Візуалізації: archimatika

Посад-Покровське – село у Чорнобаївській територіальній громаді, розташоване за 35 кілометрів від Херсона. Від початку російського вторгнення перебувало під постійними обстрілами і фактично перетворилося на руїну.

Зруйнована школа у Посад-Покровському. Фото – Центр журналістських розслідувань

До війни у Посад-Покровському проживало близько 2240 осіб, під час війни залишалось до 20 мешканців. Тим, хто через обстріли втратив житло, облаштували 20 модульних будинків, які надала Шведська служба цивільного захисту.

У квітні 2023 року Посад-Покровське увійшло до переліку населених пунктів, які відбудовуватимуть за експериментальним проєктом «краще ніж було».