Як у Львові трансформують поліклініки: на прикладі медзакладу на вулиці Мазепи

Не готель і не приватна європейська лікарня. Так тепер виглядає оновлена міська поліклініка у Львові. Днями вона запрацювала після реконструкції. Тепер тут інноваційно, функціонально, інклюзивно.
“Ця лікарня – одна з прогресивних і показових, на яку ми рівняємось”, – так прокоментував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час візиту до Львова роботу Першого медоб’єднання Львова. Тут йому презентували добудову двох нових поверхів у поліклініці на вул. Мазепи, де лікують поранених з центру UNBROKEN, оновлені відділення дитячої лікарні та ангіографічну систему експертного класу.

Втім, сучасний вигляд львівської міської поліклініки – це не лише про комплексне реформування медицини. Це також і про архітектурні інновації, яких досі в таких масштабах в Україні не використовували. А також про важливу роль командної роботи архітекторів, проєктантів та будівельників у створенні соціальних об’єктів. Як наслідок такого підходу – великі та нефункціональні площі радянських поліклінік перетворюються на сучасні функціональні простори, які лікують уже самим зовнішнім виглядом.
Про нові архітектурні виклики та інновації у створенні суспільно важливих соціальних об’єктів поговорили з Наталією Машевською – головною архітекторкою проєкту оновленої міської поліклініки на вулиці Мазепи у Львові архітектурної компанії abmk.
“Ми від початку розуміли, що для мешканців цього мікрорайону – це особливе місце”
– Із чого починалася така велика і важлива для міста трансформація?
– Коли ми взялися за цей об’єкт, то добре розуміли: для мешканців мікрорайону навколо вулиці Мазепи, ця поліклініка – особливе місце. Її відвідували цілими поколіннями. Також вона одна з найбільших у Львові. І не тільки.
Її збудували ще за радянських часів у характерному для тих часів стилі. Великі темні й дуже нераціональні коридори, безліч приміщень, яких не використовували. Одне слово, будівля потребувала не лише ремонту, а й перегляду функціоналу.

Додалося, що після повномасштабного вторгнення почало бракувати місць пораненим, які лікуються у сусідньому корпусі реабілітаційного центру UNBROKEN. Цей центр працює на базі комунального некомерційного підприємства “Перше територіальне медичне об’єднання м. Львова”. І є найбільшою медичною установою та першою в Україні, де комплексно реформують медицину.
Ми реконструювали триповерховий корпус поліклініки. Він є одним з трьох частин поліклініки, разом з двома прибудованими корпусами, які поверхово поєднані між собою та створюють потужний амбулаторно-поліклінічний центр із широким спектром відділень та лікарів-спеціалістів.

Тож нашим важливим завданням було врахувати всі ці корпуси, їхні майбутні зміни та передбачити поєднання та зв’язок і за функцією, і за стилістикою. Так народилося рішення надбудувати додаткові повноцінні два поверхи, які зможуть з комфортом вміщати близько 100 пацієнтів. Задля цього демонтували неексплуатований технічний поверх і надбудували два поверхи з легких дерев’яних конструкції CLT-панелей.
Архітектурні інновації в оновленні міської поліклініки
– Вийшло сучасно і точно незвично для українських лікарень. Це нові для України архітектурні рішення?
– Надбудова поверхів з легких конструкції з CLT-панелей є інноваційною для України. Міська поліклініка на Мазепи стала першим закладом охорони здоров’я, в якому використали дерев’яні CLT-панелі саме в такому об’ємі. Такі панелі, але у значно меншій кількості можна ще побачити на протезній майстерні, яка теж є частиною екосистеми «UNBROKEN».
Цікаво, що саму технологію створили та затвердили ще наприкінці 90-х років. Якість властивостей нового матеріалу довго досліджували. А з 2000-х років в Європі вже активно виробляли такі панелі, зокрема і для багатоповерхового будівництва.

Наразі такі рішення, хоч і є новими для України, проте ця сфера активно розвивається. Починаючи з 2023 року, український ринок CLT активно розвивається. Попит на стійке, екологічне на енергоефективне будівництво зростає.
– Наскільки використання такого матеріалу є безпечним, особливо, коли йдеться про медичну установу?
– CLT – це унікальний будівельний матеріал, який впевнено конкурує зі сталлю та бетоном. Він є екологічно чистим та енергоефективним, має високі показники міцності та жорсткості.
Такі панелі виготовляють з дерев’яних дошок, висушених та склеєних між собою в перпендикулярних напрямках. Це забезпечує високу міцність виробу та вологостійкість.
Для нашого проекту були не менш важливі й інші особливості цієї технології – це вага та час. Такі будинки з поперечно-клеєної деревини на 30% легші за сталеві та бетонні конструкції, а збірка на майданчику відбувається в рекордно короткий час. Установка однієї панелі займає близько 20 хвилин. Сухий спосіб будівництва дає змогу відразу виконувати внутрішнє оздоблення. Це суттєво скорочує терміни здачі будівлі в експлуатацію.

В інтер’єрі ми вирішили залишити дерев’яні поверхні CLT-панелей такими, як вони є: максимально недоторканими. Таке рішення допомогло створити в палатах відчуття домашнього затишку та спокою. При цьому ми забезпечили всі вимоги щодо санітарно-гігієнічних стандартів та пожежної безпеки, обробивши поверхню спеціальними сертифікованими засобами.
Окрім зведення додаткових повноцінних двох поверхів, проєктом передбачено й повне оновлення нижніх поверхів поліклініки. Там замінили інженерні мережі, облаштували систему вентиляції з підігрівом та охолодженням повітря, термомодернізували фасади та влаштували сонцезахист із сонячного боку будівлі.
Ми використали сонцезахисні ламелі індивідуального виготовлення на південному фасаді з текстильної фасадної сітки Schuco Facid.
Завдяки своїй прозорості цей матеріал створює цікаву основу для гри світла сонця та захищає від надмірного перегріву. А для типового фасаду радянської поліклініки це ще й сучасно.

Вперше ми використали цей матеріал для сусіднього будівлі – 7-поверхового корпусу реабілітаційного центру «UNBROKEN». А на цьому об’єкті повторили це рішення, але в меншому масштабі. Однак вперше текстильний фасад Schuco Facid було застосовано в Україні саме на цих об’єктах.
Особливо приємно, що важливі матеріали у нашій реконструкції є українського виробника. Нашим партнером у цьому проекті став перший та єдиний такого масштабу в Україні виробник і постачальник багатошарових дерев’яних поперечно-клеєних панелей CLT – завод CLT Rezult.
Фокус на створенні комфортного середовища для пацієнтів та інклюзивність
– Що було в пріоритеті під час реконструкції міської поліклініки?
– Ми проаналізували велику кількість сучасних медичних центрів і визначили для себе основні критерії, які важливо реалізувати під час проєктування нашого об’єкту. Це фокус на створенні комфортного середовища для пацієнтів, інклюзивність усіх приміщень, різні зони для відпочинку, забезпечення доступу пацієнтів на всі поверхи.
Найбільш цікавою була інноваційність проєкту, яка при цьому дозволяє створити не лише фізично доступне середовище, а й забезпечити максимальний комфорт, функціональність та психологічну підтримку для пацієнтів і працівників центру.

Ми орієнтувалися на потреби кінцевих користувачів – пацієнтів і медичних працівників. Тому на початку реконструкції першого корпусу були обговорення між містом та громадою. А вже на етапі проєктування – з лікарями, безпосередньо враховували думки пацієнтів реабілітаційного центру.
Зважаючи на відгуки пацієнтів і лікарів, нам це вдалося.
– Поліклініка на Мазепи – чи не перша медична установа, яку реконструювали із комплексним залученням фахівців і команди архітекторів?
– Ключова перевага такого підходу – поєднання в команді експертизи різних спеціалістів: архітекторів, конструкторів, інженерів та управлінців. Це дало змогу правильно аналізувати, планувати та вирішувати проєктні завдання, чути та розуміти потреби клієнтів та гарантувати високу якість і результат.
Важливо розуміти, що на цьому об’єкті наша компанія займалася і управлінням будівництва. Йдеться про комплексний підхід до об’єкта, який спрямований на контроль у введенні всіх будівельних робіт. Тож ми були активно залучені в реалізацію проєкту від етапу ідеї до здачі готового об’єкта.

Загалом роль архітектора під час формування інклюзивного середовища надзвичайно важлива, оскільки він безпосередньо впливає на створення просторів, які будуть доступними та зручними для всіх користувачів. Варто звертати увагу не лише на будівлю, а й на навколишнє середовище та включати його комплексно в роботу в цілому. Ми вдячні за довіру та пишаємось тим, що беремо участь у створенні простору, де люди отримують не лише лікування, а й надію.
Зазначимо, що на черзі до трансформації ще дві міські поліклініки. У Львівській міській раді проанонсували, що до кінця літа за новим стандартом запрацюють 4-та поліклініка на Сихові та 5-та поліклініка на вул. Виговського.
Головне фото: Urbis Air
Читайте також: