Стало відоме ім’я лауреата Прітцкерівської премії 2025



Лю Цзякунь

Лауреатом цьогорічної Прітцкерівської премії став китайський архітектор Лю Цзякунь. Журі відзначило його унікальний підхід до дизайну, що поєднує традиційні китайські принципи з інноваційними та екологічними рішеннями.

«Він створює нову архітектуру, яка водночас є історичною пам’яткою, частиною інфраструктури, ландшафтом і чудовим громадським простором», – йдеться на сайті премії

Архітектор відмовляється від промислового виробництва, надаючи перевагу традиційному ремеслу, часто використовуючи місцеві матеріали, які підтримують економіку і навколишнє середовище, будує для громади.

Музей мистецтва кам’яної скульптури. Фото надане Bi Kejian

«Він бере сучасні реалії і обробляє їх до такої міри, що іноді пропонує абсолютно новий сценарій повсякденного життя. Окрім знань і технік, найпотужнішими інструментами, які він додає до арсеналу дизайнера, є здоровий глузд і мудрість», – зазначють у відгуку журі.

Протягом чотирьох десятиліть Лю разом з командою побудував понад тридцять проєктів, від академічних і культурних установ до громадських просторів, комерційних будівель і міського планування по всьому Китаю, а також був обраний для проектування інавгураційного павільйону «Серпантин» у Пекіні (2018).

Блок Novartis (Шанхай). Фото надане Arch-Exist

Серед найвідоміших робіт архітектора – Літературний музей Лу Сіня, Музей землетрусу в Сичуані  та Громадські культурні центри.

Після землетурусу в Сичуані 2018 року Цзякунь запропонував інноваційну техніку переробки щебню на будматеріали. Завдяки цьому  громади відбудовували житло, використовуючи залишки своїх зруйнованих будинків. Цей метод назвали «цегла відродження».

Лю Цзякунь народився 1956 року в Ченду, КНР. Здобув ступінь бакалавра архітектури у 1982 році. Є є запрошеним професором Школи архітектури Центральної академії образотворчих мистецтв (Пекін, Китай). Раніше читав лекції в Массачусетському технологічному інституті (США), Королівській академії мистецтв у Лондоні та провідних інституціях Китаю. Архітектор живе і практикує в Ченду, приділяючи пріоритетну увагу повсякденному життю співгромадян у своїх роботах.

Прітцкерівська премія – найпрестижніша нагорода в галузі архітектури, яку вручають з 1979 році. Торік її лауреатом став Рікен Яматото.

Читайте також: