У Львові відкрили фонтан, присвячений добровольцям російсько-української війни21 квітня у Львові урочисто відкрили фонтан на площі Галицькій, який присвятили Герою України Дмитру “Да Вінчі” Коцюбайлу та всім добровольцям російсько-української війни. На відкритті була присутня наречена Дмитра Коцюбайла Аліна Михайлова, керівниця медичної служби «УЛЬФ» 1 ОМБ «Вовки Да Вінчі».

Як повідомила пресслужба Львівської міської ради, фонтан, присвячений Герою України Дмитру “Да Вінчі” Коцюбайлу та всім добровольцям російсько-української війни виготовлений із кортенівської сталі. Як пояснив Антон Коломєйцев, начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР, особливість цього матеріалу в тому, що він змінює свій колір під впливом природних явищ. Дизайнерські рішення зі сталі Cor-Ten є окрасою багатьох споруд по всьому світу, зокрема у Львові його використали на Меморіалі пам’яті Героям Небесної Сотні.

«Раніше на площі Галицькій був фонтан «Кульбаба» радянського періоду. Він не підлягав відновленню, тому його залишки передані у Музей Терору. Та це є минуле. Ми зрозуміли, що це місце для нової історії. Тому посвячуємо його всім добровольцям.

Фонтан виготовлений із кортену, який використовується у світі і Європі для меморіальних об’єктів і громадських просторів. Це елемент сучасності. Це міцний метал, який має структуру іржі, але це не дефект чи вада виробництва, це така особливість металу. Відтак, це кортенівське покриття дало можливість поєднати в одному образі Меморіал пам’яті Героям Небесної Сотні і фонтан присвячений добровольцям», – розповів Антон Коломєйцев, начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР.

Нагадаємо, реконструкцію площі Галицької проводила підрядна організація ПП «Патронат». Під час будівельних робіт на території під фонтаном було виявлено «мури». Як встановили пізніше археологи та науковці, знайдені «мури» – це фундамент храму Воздвиження Чесного Хреста, який датують 1530-м роком. Його розібрали вкінці ХVІІІ ст разом із міським укріпленням. 

За словами радниці міського голови з питань збереження культурної спадщини Лілії Онищенко, ще в жовтні 2019 року відбулася розширена зустріч консультативної ради при управлінні охорони історичного середовища, на якій усі учасники погодились, що повертати «Кульбабу» не доцільно.

«Тобто, фонтан на площі має бути, але не рекомендували відновлення «Світезянки» чи «Кульбаби». Фундаменти храму не експонуємо в такому вигляді як є, а консервуємо і трасуємо по поверхні. Також будемо встановлювати маленький макет храму, щоб можна було побачити, як він виглядав», – розповіла Лілія Онищенко.

Також під час виконання робіт були враховані додаткові рекомендації дорадчої ради та реставраторів. Відтак змінилося місце розташування чаші фонтану, а це в свою чергу викликало зміни проєктних рішень та об’ємів робіт – влаштування основи та мощення пішохідної зони суттєво зросло порівняно з попередніми проєктними рішеннями, змінено розташування ліхтарів, зон озеленення, вуличних меблів. Також додатково передбачено збільшення території благоустрою від вул. Князя Романа до пл. Соборної, збільшення кількість вуличного освітлення, площу замощення природними каменем (гранітні плити та гранітна бруківка) та площу озеленення.

Довідка

На сьогодні роботи з реконструкції площі виконані на 70% і зупинилися із введенням воєнного стану, під час якого обмежене фінансування схожих проєктів.

У 1880 році на площі Галицькій з’явилась криниця з фонтаном та скульптурою героїні однойменної балади поета Адама Міцкевича — Світезянки (німфа озера Світязь) авторства польського скульптора Тадеуша Блотніцького (1858−1928). Скульптура була втрачена після Другої світової війни.

Орієнтовно після 1970 року було встановлено абстрактну композицію «Кульбаба», роботи львівського художника Олега Микити.

Нагадаємо, військовий Дмитро Коцюбайло, відомий як «Да Вінчі» загинув 7 березня у бою під Бахмутом. Свого часу він отримав найвищу державну нагороду – звання Героя України і був одним з наймолодших героїв України. Йому  було 27 років.

Усі фото – Романа Балука