Митрополичі сади у Львові повернули УГКЦ: що там буде

Митрополичі сади та бібліотеку Шептицького остаточно повернули Українській Греко-католицькій Церкві. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий, пише Urbis Air.
Йдеться про територію площею 2,3 га в центральній частині Львова, на схилі пагорба позаду собору Святого Юра, між вулицями Листопадового Чину, Городоцької, Шептицьких та поруч з парком Івана Франка.
В УГКЦ розповіли, що планують облагородити цю територію та зробити її доступною для мешканців та гостей міста.
“Там би було дуже добре збудувати літній театр, де був би якийсь джаз чи хори співали, щоб сюди можна було прийти. Щоб насичувати народ чи музикою, чи співом, чи чимось подібним.
Роки воно занедбане було і, слава Богу, що це сталося. Ви бачите, як внизу ми зробили. Там є ще багато роботи, скажімо відновити арку, доріжки, насадити клумби, деревця, декоративні квіти – усе це буде сплановано і зроблено, щоби люди мали де відпочити”, – сказав Ігор Возьняк, Архієпископ і Митрополит Львівський УГКЦ.
За словами мера Львова, фахівці міської ради запропонують декілька варіантів облагородження цієї території, а вже Церква обиратиме, що їй відгукнеться найбільше.
“Коли ми в місті маємо намір щось зробити, то оголошуємо великі архітектурні конкурси, куди подається десять, давдцять чи тридцять компаній. Люди подають своє бачення, тому що маєш одну думку, а тобі можуть показати з іншого ракурсу і ти вже по-іншому це сприйматимеш. Я думаю, що це публічний простір. Думаю, Митрополит Андрей теж мав свої якісь задуми на цей простір. Взагалі цей собор – це є окраса міста Львова. Звідси феноменальний вигляд на місто. Тому вся ця територія має бути такою привітною і для отців, і для львів’ян”, – наголосив Андрій Садовий.

Нагадаємо, вирішення багаторічного конфлікту та передача території церкві стали можливими після підписання цього року меморандуму між Львівською міською радою, Львівською обласною військовою адміністрацією, Держспецзв’язком, Концерном радіомовлення та Львівською Архиєпархією УГКЦ.
Митрополичі сади на схилах Святоюрської гори запроєктував ще архітектор собору Святого Юра Бернард Меретин. Згодом з ініціативи митрополита Андрея Шептицького тут висадили фруктові дерева, що перетворило простір на сад.
У радянські часи на Святоюрській горі стояли радіовежі, які глушили сигнали “Голосу Америки” та “Радіо Свободи. Останню вежу було демонтовано 2016 року. Фактично відтоді і тривала боротьба за сади.
У 1990-х роках міська рада повернула частину Митрополичих садів у власність УГКЦ. 27 червня 2015 року парк було відкрито для публічних відвідин. У 2020 році Львівська міська рада на прохання Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ своїм рішенням передала їй земельну ділянку Митрополичих садів площею 2,1 га. Інша частина садів та будівля колишньої бібліотеки Шептицького продовжували перебувати у користуванні Держспецзв’язку і Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Однак Держспецзв’язок не визнав рішення про передачу ділянки садів Церкві та протягом п’яти років намагався в судовому порядку скасувати ухвалу міської ради.
До теми: