Сподіватися на швидку та масову відбудову немає причинПрогноз МВФ для України на п’ять років не дуже втішний. Без створення умов для відновлення – дива не буде

Блог Еріка Неймана – фінансового аналітика, засновника і керуючого партнера HUGʼSFUND

Джерело: Ліга.net

Ерік Нейман – фінансовий аналітик, засновник і керуючий партнер HUGʼSFUND

Якщо уважно прислухатися до того, що говорить головне джерело грошей для України, то складно помітити багато позитиву. Йдеться про МВФ та його нещодавній прогноз щодо зростання економіки України в найближчі п’ять років.

За очікуваннями інституції, які були узгоджені з урядом України та з НБУ, “неймовірна відбудова” протягом наступних п’яти років дозволить нашій державі вийти на рівень у 83% від ВВП 2021 року. Це не радісні перспективи. За 70% в цьому році.

Якщо поглянути глибше, то основу цього зростання забезпечать споживчі витрати громадян, ці показники у 2027 році вийдуть на рівень 93% від 2021 року. Але ж програми відбудови мають йти через канали урядових витрат або інвестицій.

А прогнозується, що урядові витрати у наступні п’ять років будуть лише зменшуватися і тягнути ВВП донизу. Інвестиції трохи підтримають зростання економіки у 2024-2025 роках, але потім уже почнуть сповільнюватися.

Чи можливе таке зростання ВВП у разі програм на десятки, а то й сотні мільярдів доларів на реконструкцію житла, інфраструктури, відновлення заводів — НІ.

Чотирьохвідсоткове зростання ВВП після його провалу на 30% — це ніяке не швидке відновлення. ВВП – це ж показник діяльності за рік. І тут варто пам’ятати, що війна знищила не лише “нормальну діяльність”, а й наявний капітал: житло, склади, мости, навіть сільськогосподарську землю та ліси. І відновлення цього всього потребує багато “діяльності”.

Саме тому повоєнні економіки можуть зростати дуже швидко, адже їм необхідно відновити те, що й так вже було і що вони вміли робити до цього.

Як підсумок – ніякої зради. І добре, що набрав чинності новий меморандум з МВФ, який вимагає від України проведення реформ.

Але сподіватися на швидку та масову “відбудову” немає причин. Тобто треба ці причини створити.