Навіщо оновлюють Історико-архітектурний план Львова



Історико-архітектурний план Львова

Опорний план як наукову документацію ніхто не скасовував, суди тривають лише щодо наказу Мінкульту

У вівторок, 7 січня на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради ухвалили рішення “Про оновлення науково-проєктної документації у сфері охорони культурної спадщини”.

Історико-архітектурний опорний план є базовим документом містобудівної документації. Але якщо простими словами – опираючись на нього, виконавчі органи міської ради мали б, зокрема, видавати містобудівні умови і обмеження. Тобто зважати на рекомендовану висотність, відстані до пам’яток, режими їхньої охорони.

Як відомо, зараз тривають судові процеси, пов’язані із Опорним планом. Утім як пояснив Urbis Air заступник міського голови з містобудування Любомир Зубач, сам Історико-архітектурний план як наукову документацію ніхто не оскаржує. Вона є чинна. Судові баталії стосуються винятково наказу Мінкульту, яким цей Опорний план було затверджено як містобудівну документацію в частині охорони пам’яток загальнодержавного значення.

Як зазначила під час виконавчого комітету очільниця юридичного департаменту Львівської міськради Гелена Пайонкевич, виникла потреба в оновленні цієї проєктно-наукової документації: “Ця документація була затверджена в частині охорони пам’яток місцевого значення ЛОДА, в частині пам’яток загальнодержавного значення Міністерством культури та стратегічних комунікацій. Щоби виконавчі органи розуміли, яким чином буде відбуватися це оновлення, пропонуємо розпочати цю процедуру. Даємо доручення департаменту архітектури проаналізувати всі звернення від юридичних і фізичних осіб, які станом на сьогодні надійшли і якими пропонується ініціювали зміни до цієї документації. І в разі погоджень цих оновлень, змін, винести ці пропозиції на розгляд виконавчого комітету”.

За інформацією Urbis Air, наразі таких звернень є не більше десятка.

“Ми для себе вирішили не чекати завершення судових процесів і прийняли рішення, що в будь-якому випадку Історико-архітектурний опорний план потрібен для міста, – зазначив у коментарі Urbis Air Любомир Зубач. – Сам план – це науково-проєктна документація. Він розроблений і він є. Скасований на цей момент є наказ Мінкульту, яким цей опорний план є затверджений. Він не діє. Але в будь-якому разі маємо документ як базу”.

Навіщо ж оновлювати Історико-архітектурний план?

Заступник міського голови пояснює: для такого кроку є кілька аргументів. По-перше, ця документація “розроблялася енну кількість років тому”, початок роботи над Планом – 2017 рік, а на затвердження Мінкульту він потрапив наприкінці 2021 року. Тому, каже Любомир Зубач, варто відкоригувати документ до реалій сьогодення.

По-друге, за його словами, до міської ради надійшли звернення і міська рада мусить на них відреагувати. Тобто бодай розглянути, а от чи вносити якісь зміни – питання до обговорення фахівців: 

“Раптом так станеться, що Верховний Суд прийме рішення не на користь міста, нам нічого не заважає цей Опорний план по-новому пропрацювати, затвердити містом і ще раз подати на затвердження Мінкульту. Звичайно, це буде якийсь процес, якийсь час. Тому хотілося б, щоб Верховний Суд став на бік громади”.

Фото: ЛМР

До теми: