Любомир Зубач: “Це відверто погана архітектурна робота – такий собі будівельний ширпотреб”

На початку березня у Львівській міській раді зробили голосну заяву. Заступник міського голови з містобудування повідомив про будівельну схему, яку виявили в селищі Рудно на околиці Львова. Мовляв, усе починається як будівництво індивідуального житла, а на виході виростає три- чи чотириповерхівка на кількадесят квартир. За інформацією посадовця, на той момент було уже відомо про низку таких випадків.
У чому ж полягає схема, чим це загрожує та яких заходів збираються вжити у Львівській міській раді – говоримо власне із заступником міського голови Львова з містобудування Любомиром Зубачем.

– Про який масштаб схематозної забудови йдеться?
– Не так давно до Львівської міської ради звернулися небайдужі мешканці Рудного, які й повідомили про такі випадки. Ми виїхали на місце, перевірили і зрозуміли: це конкретна схема, яка загрожує дуже сумними наслідками. На той момент ми знали про щонайменше десяток таких локацій. Проте доручили департаменту архітектури та міській ДАБК провести інвентаризацію всіх виданих будівельних паспортів за допомогою електронної системи (Портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва – Ред.).
Станом на сьогодні можемо говорили не про кілька десятків, а про значно більші цифри. Насправді масштаби схематозу вражають. Вдумайтеся, тільки один з архітекторів по невеличкому селищу Рудно завантажив у систему сотню будпаспортів, тоді як департамент архітектури Львівської міськради видав за 2022-2025 роки в Рудному 49 будівельних паспортів. А тут один архітектор – сотню! А в Рудному працювали кілька таких архітекторів.
Інвентаризація триває, але вже можу сказати, що таку схему будівельних паспортів фіксуємо й у інших населених пунктах Львівської ОТГ.
Хочу сказати навіть більше. Маємо інформацію від сусідніх ОТГ – у них теж є така проблема. Припускаю, що можна говорити про всеукраїнський масштаб такого явища.

– Розкажіть докладніше, у чому ж власне полягає схема.
– Насправді ця схема – прямий наслідок дуже лояльного до забудовників українського законодавства. На час воєнного стану держава дозволила отримувати будівельні паспорти, не звертаючись до профільних органів місцевого самоврядування. Достатньо, щоб проєктант з ліцензією завантажив схему намірів забудови в електронну систему. Єдина умова – будинок повинен мати площу до 500 кв. м.
Цим і користуються винахідники схеми. Все виглядає так.
Архітектор проєктує “індивідуальний” будинок і завантажує документацію в електронну систему – так автоматично повідомляє про початок будівельних робіт.
У процесі будівництва садибний будинок виростає у 14 житлових кімнат із туалетом чи не до кожної з них. Часто в таких будинках навіть не один під’їзд.
Коли будівництво завершили, його приймають в експлуатацію в Києві. Це відбувається теж фактично автоматично, на місце оглядати збудований будинок ніхто не виїжджає. Хто поїде з Києва дивитися на садибне житло в Рудно? А папери наче ж в порядку.
Після цього нотаріус реєструє сумісну власність із частками 10 чи скільки планується квартир людей. Вони звертаються в БТІ чи до іншого приватника – той ділить будинок на потрібну кількість квартир. Технічно така можливість є. Архітектор же на самому початку все запроєктував.
Потім реєстратор реєструє право власності – і маємо кінець цієї історії перетворення індивідуального будинку на багатоквартирне житло.
Якщо підсумувати. Замість будівництва садибного (індивідуального) будинку фактично здійснюється самочинне будівництво багатоквартирного, без отримання відповідних дозвільних документів, без належно затвердженої проєктної документації, а також на земельній ділянці, цільове призначення якої не відповідає фактичному будівництву. Тому це і схема.
– Ви згадали про сумні наслідки такого будівництва. Мова про навантаження на інфраструктуру чи неякісне будівництво – що маєте на увазі?
– Почнемо з того, що Рудно – невелике селище на 8 тисяч осіб. Очевидно, що неконтрольована забудова призведе до сумнозвісних наслідків. Розбиті дороги, запарковані вулиці, перевантажені школа і садок, відсутність зелені, загазоване повітря, погана архітектура – невеликий перелік сумних наслідків, які ляжуть на плечі громади та міської ради і яких жодна електронна система реєстрації будівельних паспортів не враховує.
Коли ми виїхали на кілька таких адрес, то побачили, наскільки сумно це все виглядає. Це відверто погана архітектурна робота – такий собі будівельний ширпотреб. Ділянка фактично повністю забудована, а отже, нема місця ні щоб припаркувати авто, ні щоб посадити дерево. Тільки люки від септиків натикано по периметру будинку. Про жоден комфорт проживання у такому житлі не йдеться. Але ще ж є сусіди, які теж постраждають від такої забудови. Запарковані дороги та невідповідна інсоляція – це найперше, але точно не останнє, що спадає на думку.
Досі Рудно було менш розкручене, як, до прикладу, Брюховичі. Але як бачимо, і до нього дотягнулися руки забудовників. Та якщо у Брюховичах досить елітні новобудови, то Рудно, очевидно, вирішили облюбувати під економклас сумнівної якості, перетворити на осередок будівельного ширпотребу. Але будемо із цим боротися.

– Власне як? Яких заходів будете вживати?
– Ми вже передали всі матеріали, які маємо на цей момент, на управління стратегічних розслідувань Нацполіції та в прокуратуру. Порушення не можна залишати безкарним.
Також будемо домагатися позбавити ліцензій всіх причетних до схем архітекторів. Бо ж вони добре усвідомлювали, що проєктують багатоквартирне житло, а не садибні будинки.
Те саме з реєстраторами – вже готуємо відповідні звернення до Мін’юсту.
Також підготували звернення до профільних структур. До ДІАМу – провести перевірки на тих об’єктах, де будівництво ще триває. Маємо список таких адрес.
І до профільного міністерства – бо потрібні системні зміни. Якщо ви видаєте все, що можна, через електронну систему, тоді забезпечте належний контроль. Бодай відновіть перевірки, аби місцеві ДАБК могли оперативно реагувати на такі випадки.
Натомість маємо ситуацію, коли отримати документи на початок будівництва може кожен, хто захоче, а контроль за будівництвом де-факто не ведеться вже п’ять років поспіль.
А ще хочу звернутися до всіх громад, які мають схожу проблему, теж не мовчати. Бо коли закінчується таке схематозне будівництво, люди з усіма негативними наслідками біжать саме до місцевих посадовців і крайніми будете саме ви.
Фото зі сторінки Любомира Зубача у FB
Читайте також: