ТОП-7: архітектура, яка вражає
До Всесвітнього дня архітектури, який відзначають у перший понеділок жовтня, Urbis Air зібрав 7 незвичайних споруд світу, які вражають своєю архітектурою та розмахом.
Будинок, який танцює (Прага, Чехія)
Будинок, що танцює – символічна будівля, яка нагадує пару, що злилася в пориві танцю. Збудований 1996 року з подачі тодішнього президента Чехії Вацлава Гавела, який проживав поруч.
Будівля викликала бурю невдоволення від містян, тому що була збудована в абсолютно іншому стилі, ніж сусідні будинки. Але суперечки тривали недовго. Незабаром її визнали “пам’яткою Праги”.
Архітектори: Френк Гері, Владо Милунич.
“Хабітат 67” (Монреаль, Канада)
Житловий комплекс Habitat 67 був збудований до Всесвітньої виставки 1967 року за проєктом Моше Сафді – канадського архітектора ізраїльського походження. В основі будови – 354 куби, які ніби посаджені один на одного. У будівлі – 146 квартир, у більшості є особистий сад, який розміщений на даху сусіда знизу.
Музей “Мілуокі” (Штат Вісконсин, США)
Один з найбільших музеїв у Сполучених Штатах, здалеку схожий на гігантського білого птаха. “Крила” будівлі розпускаються в сонячну погоду і складаються вночі та в дощ. Їх розмах — 66 метрів.
Сам музей заснували у 1888 році, а рухомий павільйон під назвою “Квадраччі” 2001 року побудував іспанський архітектор Сантьяго Калатрава. Під час будівництва архітектор врахував природні особливості озера Мічиган, а на естетику музею вплинула прибережна атмосфера, зокрема човни та вітрила.
Вежі “Абсолют” (Онтаріо, Канада)
Вежі “Абсолют” – це житловий комплекс із двох хмарочосів, один з яких сягає 179 метрів заввишки, а інший – 161 м. Завдяки незвичайному дизайну будівлі назвали вежею “Мерилін Монро” за гарні плавні форми. Дизайн споруд спроектував Янсонг Ма, засновник компанії MAD з Китаю.
“Будівля-чайник” (Цзянсу, Китай)
У Китаї у місті Цзянсу є виставковий центр Wanda Cultural Tourism City у формі глиняного чайника. Споруда офіційно зареєстрована у Книзі рекордів Гіннеса як найбільший чайник у світі. Забудовники The Wanda Group заявили, що витратили на будівництво у 2014 році понад 6 мільярдів доларів. Його площа становить 3,4 млн квадратних метрів.
Вежа “Бурдж Халіфа” (Дубаї, ОАЕ)
На сьогодні вежа “Бурдж Халіфа” є найвищою спорудою світу. Хмарочос сягає 828 метрів і має 162 поверхи. На будівництві вежі щодня працювали 12 тисяч робітників, а на його створення пішло близько 320 тисяч метрів кубічних бетону та понад 60 тис. тонн арматури
Автор проєкту — американський архітектор Едріан Сміт.
Jeddah Tower (Джедда, Саудівська Аравія)
Тим часом у Саудівській Аравії триває будівництво вежі, яка має побити висотний рекорд “Бурдж Халіфа”. Форма гігантського хмарочоса виконана у вигляді листка, що виріс з піску посушливої саудівської пустелі. Висота Jeddah Tower перевищуватиме “Бурдж Халіфа” приблизно на 200 метрів.
Проєкт розробило чиказьке архітектурне бюро Adrian Smith+Gordon Gill (AS+GG) Architecture. Загальну вартість проєкту оцінюють у 20 млрд доларів.